Takato

مرکز تحقیقات کاربردی و تولید بذر (تکاتو)

 

با توجه به اهمیت کلزا به عنوان یکی از مهم‏ترین منابع گیاهی جهت تأمین روغن نباتی، در جدول ذیل  به معرفی ارقام جدید شرکت‏های مهم تولید کننده بذر در خارج از کشور، پرداخته شود.

ادامه مطلب: معرفی برخی ارقام جدید کلزای معرفی شده در سال 2017

کلزا با نام علمیnapus L Brassica . یکی از مهم‏ترین منابع گیاهی جهت تأمین روغن نباتی است كه دانه آن حاوي 45-40 درصد روغن و 35-25 درصد پروتئين می‌باشد. در جدول ذیل به معرفی تعداد دیگر از برخی ارقام زراعی رایج و وارداتی این گیاه با ارزش در ایران پرداخته می ‏شود.

ادامه مطلب: معرفی برخی ارقام زراعی رایج کلزا در کشور

در کشور ما برای تولید روغن نباتی از گیاهانی همچون سویا، کلزا، آفتابگردان، گلرنگ و ... استفاده می کنند. این گیاهان علاوه بر استفاده از روغن آنها کاربردهای دیگری نیز دارند که تولید و کشت آنها را اقتصادی می کند. استان های شمالی کشور (مازندران و گلستان) از مراکز پیشرو در کشت محصولات مذکور به خصوص کلزا و سویا محسوب می شوند که سهم قابل توجه ایی از سطوح کشت زراعت های اخیر در کشور، مربوط به همین دو استان است.

ادامه مطلب: کاشت کلزا

کلزا Brassica napus گیاهی آمفی دیپلویید بوده (ژنوم 2n= 36, AACC) و اعتقاد بر این است که از هیبریداسیون طبیعی بین شلغم (B. rapa) و کلم پیچ (B. oleracea ssp. acephala) احتمالا از اروپا در قرون وسطی منشا گرفته است. کلزا Brassica napus  گیاهی یک ساله یا دوساله بوده، ارتفاع آن از 100 تا 150 سانتی متر متغیر است.

ادامه مطلب: کلزا