Takato

مرکز تحقیقات کاربردی و تولید بذر (تکاتو)

 

منداب (Eruca sativa Mill) گیاهی یکساله که به خانواده شب بو(Brassicaceae) تعلق دارد. نام­های مختلف منداب شامل rocket (انگلیسی)، salatrauk (آلمانی)، eruca (اسپانیایی)، roquette (فرانسه)،  rucola(ایتالیایی) می­باشد. منداب نام عمومی برای گیاهان با رشد روزت و برگ­های سبز روشن با طعم خاص است. جنسEruca L.  دارای یک گونه Eruca sativa با سه زیر گونه: sativa، vesicaria و pinnatifda می­باشد.

منداب از دوران باستان شناخته شده بوده و به طور گسترده در کشورهای مختلف مدیترانه به دلیل طعم تند برگ مصرف می­شده است. این جنس در جنوب اروپا، کشورهای آسیا مرکزی و مدیترانه بصورت وحشی یا زراعی به عنوان سبزیجات (برگ)، بصورت مصرف سبزی خام به عنوان بخشی از سالاد مخلوط، سبزی پخته، ادویه (برگ، دانه، گل)، اهداف دارویی و در حال حاضر به عنوان طعم دهنده بسیار محبوب در پیتزا مصرف می­شود. در شبه قاره هند، اکوتیپ خاصی از منداب برای تولید بذر و استخراج روغن کشت می­شود. منداب به صورت سنتی در ایتالیا، پرتغال، مصر و ترکیه نیز کشت می­شود. همچنین این گیاه با موفقیت به عنوان یک محصول جدید در ایندیانا و ایالات متحده مورد بررسی قرار گرفته است که می توان آن را در مزارع و مناطق حفاظت شده کشت کرد. جوانه زنی این گیاه معمولا بسیار سریع بوده و بذور بین 3 تا 10 روز جوانه می­زنند و گیاه بطور متوسط بعد از 41 روز به مرحله گلدهی می رسد. گلبرگ­های این گیاه سفید یا کرم با رگه­های ارغوانی هستند. منداب بهترین رشد را در آب و هوای سرد با آب و مواد غذایی کافی دارد. این گیاه به شوری خاک حساس می­باشد.

روغن این گیاه در تغذیه انسان بصورت مصرف در سالاد یا روغن پخت و پز، با داشتن خواص دارویی و آرایشی برای رشد مجدد مو و درمان بیماری­های پوستی بصورت روغن ماساژ و به عنوان روغن چراغ و روان کننده مورد استفاده قرار می­گیرد. همچنین این گیاه دارای نمک­های معدنی و ویتامین C است. منداب گیاه روغنی مورد استفاده در داروهای سنتی جهت درمان بیماری­های مختلف است. مطالعات بسیاری از غذاهای گیاهی نشان داده است که بسیاری از گیاهان خانواده شب بو حاوی مواد شیمیایی گیاهی مانند فلاونوئیدها و گلوکوزینولات­ها هستند که در سلامتی بدن مانند پیشگیری از سرطان نقش دارند. مطالعات اخیر نشان داد که عصاره منداب دارای خواص ضد ترشحی، حفاظت کننده زخم­ها است. منداب به عنوان ادرار آور، ضد التهاب و اثراتش روی گردش خون توسط نویسندگان مختلف گزارش شده است.