Takato

مرکز تحقیقات کاربردی و تولید بذر (تکاتو)

 

نشست مشترک شرکت توسعه کشت دانه‌های روغنی و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران، در تاریخ 17 اردیبهشت 1398، در محل مرکز تحقیقات کاربردی و تولید بذر شرکت برگزار شد. در این جلسه، رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی جناب آقای دکتر رمضان‏پور و معاونان ایشان، رئیس نمایندگی مازندران جناب آقای مهندس فرهنگ ‏آسا و رئیس مرکز تحقیقات کاربردی و تولید بذر جناب آقای دکتر زمان میرآبادی، به همراه جمعی از کارشناسان دو مجموعه حضور یافتند.

 

هدف از این نشست، بررسی امکان انعقاد تفاهم‏نامه بین دو مجموعه در جهت همکاری‌های مشترک بود. بر این اساس، گفتگوهایی در خصوص فعالیت‌های تحقیقاتی مشترک از جمله تبادل مواد ژنتیکی، اجرای طرح ‏های تحقیقاتی و برگزاری برنامه‌های آموزشی مشترک انجام شد و ابراز امیدواری گردید که نتایج همکاری‌های مشترک برای دو مجموعه، سودمند و مثمر ثمر باشد.

در ادامه حضور مهمانان در بخش ‏های مرکز، بازدید از بانک بذر صورت گرفت. در این بخش، جناب آقای دکتر زمان میرآبادی شرح مختصری از کلکسیون‏ های مختلف این بانک از جمله تعداد ژرم‏پلاسم‏ های موجود در این بانک، ارقام معرفی شده سویا (آرین)، کلزا (زمان و مهتاب) و کتان (تکاپو و گلچین) و پتانسیل این بانک برای آزادسازی ارقام جدید در حوزه دانه ‏های روغنی در کشور ارائه نمودند و خاطر نشان کردند که در سال‏ های آینده شاهد حضور قدرتمند شرکت توسعه کشت دانه ‏های روغنی در بحث ثبت ارقام جدید خواهیم بود. همچنین، ایشان به مزایای گسترش کشت کتان و گلرنگ در کشور اشاره داشتند. در پایان، جناب آقای دکتر رمضان‏پور بیان داشتند با توجه به بحث پدافند غیرعامل، بهتر است از این منابع ذخیره ‏ای جداگانه تهیه شود و لذا ابراز امیدواری نمودند این دو مرکز بتوانند در احداث بانک بذر مشترک و انتقال مواد ژنتیکی، همکاری نمایند.

IMG 3180