Takato

مجتمع تحقیقات کاربردی و تولید بذر (تکاتو)

 

 پیرو هماهنگی های انجام شده توسط روسای نمایندگی گلستان و مازندران آقایان مهندسین نوروزی و فرهنگ آسا با سازمان های جهاد کشاورزی مربوطهُ روز پنج شنبه مورخ 24/2/94 آقایان مهندس سهراب سهرابی و   مهندس عزیزاله شهیدی فر به ترتیب معاونین تولید استان گلستان و مازندران و آقایان مهندس علی موسی خانی، مهندس حسن عنایتی و سرکار خانم مهندس مظفری به ترتیب رئیس اداره پنبه و دانه های روغنی گرگان، مدیر امور زراعت مازندران و کارشناس دانه های روغنی مازندران و 2 کارشناس شرکت زراعی دشت ناز ساری آقایان مهندس ولی پور ( رئیس اسبق مدیریت حفظ نباتات استان مازندران)  و مهندس گروسی  به همراه روسای نمایندگی های شرکت توسعه کشت در مازندران و گلستان آقایان مهندس فرهنگ آسا و مهندس نوروزی و 2 کارشناس نمایندگی گلستان آقایان مهندس رضاپور و مهندس فختوری از مجتمع تکاتو بازدید نمودند.

در ابتدای بازدید رئیس مجتمع  آقای مهندس علی زمان میرآبادی ضمن خوشامدگویی به مهمانان توضیحاتی در خصوص طرح  کلکسیون گلرنگ، میزان موجودی ژنوتیپ های این محصول، پتانسیل ها و ویژگیهای خاص این  گیاه روغنی و دارویی در حدود نیم ساعاتی ارائه نمودند. سپس  مهمانان به محل کشت طرح   CMS راهنمایی شدند. عنوان شد که در این طرح در حدود 45 جمعیت CMS از منشاء  های مختلف پلیما و اگرا  در نسل چهارم را در اختیار داریم که با اتمام طرح رستور از دیگر طرحهای مجتمع  به عرصه  تولید هیبرید  بعضا بدون محدودیت اقلیمی  ورود خواهیم کرد. همچنین حدود 70  لاین حاصل از تلاقی کلزا دارای ویژگی های مختلف زراعی نسل چهارم در اختیار داریم که در سال جاری به دلیل محدودیت مالی و هزینه های بالای آن  متوقف شده است و  امید است با ایجاد شرایط بهتر مجددا  ادامه یابد. سپس مهمانان به بانک بذر دعوت شدند و در آنجا نیز از میزان موجودی ژنوتیپ ها، تنوعشان و همچنین منشاء و سال ورود آنها به کشور  اطلاعاتی در اختیار مدعوین قرار گرفت. سپس  همگی  به آزمایشگاه کنترل بیولوژیک  رفتند و در آنجا به شرح اطلاعاتی در خصوص  روش های نمونه گیری جدایه های آنتاگونیست، تفکیک جدایه های برتر در شرایط آزمایشگاهی و گلخانه ایی  پرداخته و اعلام شد که  برنامه بعدی این مجتمع در این بخش فرمولاسیون جدایه های برتر بر علیه بیماری پوسیدگی زغالی سویا می باشد.  نهایتا مهمانان با  کارشناسان تیم تحقیقاتی  مجتمع به ترتیب آقایان مهندس علمدارلو ( مسئول کلینیک و مجری طرح کنترل بیولوژیک)، مهندس حق پناه ( کارشناس اصلاح سویا)، مهندس حسن زاده ( کارشناس بانک بذر) و سرکار خانم صمدی ( کارشناس اصلاح کلزا)  آشنا شدند و توضیحاتی در خصوص فعالیتها و ویژگی های ممتاز آنها به مهمانان ارائه گردید. در طی تمامی  این مراحل پرسش های از جانب مهمانان مطرح گردید که سعی شد تا حد امکان  پاسخ مناسب ارائه شود.  معاونین  تولید و کارشناسان همراه، جلسه و بازدید مذکور را مطلوب ارزیابی کردند و ابراز امیدوراری نمودند که این فعالیتها تا نتیجه نهایی ادامه یابد و آمادگی خود را برای هر گونه همکاری و مساعدت اعلام داشتند. پس از پذیرایی از مهمانان  جلسه مذکور در ساعت 15خاتمه  یافت.

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان (کامبیز فروزان)

    با سپاس از همکاران عزیزم در مجتمع و نمایندگیها امید دارم در سایه تلاشهای همه همکاران به ویژه حوزه مدیریت بذر تحقیقات و آموزش شاهد روزهای درخشان آتی در فعالیتهای شرکت باشیم