Takato

مرکز تحقیقات کاربردی و تولید بذر (تکاتو)

 

جهت بررسی عملکرد و همچنین تکثیر تعدادی از ارقام مختلف کلزای موجود در بانک بذر مرکز تحقیقات کاربردی و تولید بذر، تعداد 330 رقم از گونه‌های مختلف کلزا در 15 بلوک در مزرعه تحقیقاتی شرکت واقع در اناردین کشت شدند که تصاویری از این مزرعه و مراحل اجرائی برداشت آن نشان داده شده است

ادامه مطلب...

در ادامه  انجام آزمون قوه نامیه بذور سویا موجود در بانک بذر مجتمع تکاتو  حدود 300 ژنوتیپ دیگر مورد ارزیابی و تست قوه نامیه  قرار گرفت. پس از تکمیل مراحل قوه نامیه بذور مربوط به سال قبل بانک بذر مجتمع، نسبت به جایگزینی بذور جدید حسب نیاز  اقدام خواهد شد.

ادامه مطلب...

به منظور ارزیابی سالیانه و احیا بذور جنس و گونه های مختلف خانواده Brasicaceaeموجود در بانک بذر مجتمع  در حال حاضر  همکاران ما در مجتمع مشغول آزمون قوه نامیه بذور  و تعیین درصد جوانه زنی به منظور تخمین میزان بذر مورد نیاز برای کاشت می باشند برای این منظور در طول هفته گذشته تا کنون 640 ژنوتیپ مذکور مورد ارزیابی قرار گرفته است 

ادامه مطلب...

p1015983
در ادامه مجموعه اقدامات انجام شده در حوزه فعالیتهای اصلاحی کلزا در طول 6 سال گذشته در حال حاضر همکاران ما مشغول فعالیتهای ذیل  در مجتمع تحقیقات کاربردی و تولید بذر  هستند از مجموع اقدامات انجام شده در این حوزه و در طول چند روز اخیر می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

ادامه مطلب...

امیر عطایی فر از مدیران خوشنام و باسابقه در زمینه کالاهای اساسی به ویژه روغن نباتی است و سابقه 25 سال حضور در بخشهای مختلف شرکت بازرگانی دولتی ایران را درکارنامه  اجرایی خود دارد. عطایی فر طی 5 سال اخیر در بخش خصوصی به صورت فعال حضور داشته است که از آن جمله می توان به حضور در شرکت تعاونی کارخانجات فرآوری روغن و دانه های روغنی ایران «فردا»، اشاره کرد. شرکت توسعه کشت دانه های روغنی به عنوان کلیدی ترین شرکت تولید بذر دانه های روغنی در کشور شناخته می شود که طی بیش از نیم قرن به تولید و توسعه کشت دانه های روغنی در کشور همت گمارده است.شرکت توسعه کشت دانه های روغنی در بیستم بهمن ماه ۱۳۴۵ با هدف سازماندهی و ایجاد ارتباط مناسب بین زنجیره تولید (کشاورزان) و مصرف (کارخانجات روغنکشی و روغن نباتی) و به عنوان بازوی اجرایی وزارت کشاورزی تاسیس شد.این شرکت با سرمایه کارخانه های روغن نباتی ثبت شده و باحضور ناظر عالی وزیر کشاورزی اداره میشود که نقش موثری در باقیماندن دانه های روغنی درچرخه تولیدات کشاورزی کشور داشته است.عمده فعالیت این شرکت شامل عملیات انعقاد قرارداد با کشاورزان ، توزیع نهاده ها ، ارائه خدمات فنی، ارزیابی سطوح سبز وخرید چهاردانه روغنی عمده یعنی آفتابگردان روغنی ، سویا ، گلرنگ و کلزا (در دهه اخیر) می باشد.

به پیوست افراد انتخاب شده بر اساس رزومه ارسالی برای آزمون کتبی اعلام می گردد.
 مواد آزمون شامل سوالات  عمومی و تخصصی مربوط به دانه‌های روغنی، طرح و آزمایشات تخصصی محصولات کشاورزی ادامه مطلب...

مرکز تحقیقات کاربردی و تولید بذر شرکت توسعه کشت دانه های روغنی با چندین سابقه در حوزه نشر اطلاعات و مطالب تخصصی ویژه دانه های روغنی آمادگی دارد مطالب علمی این حوزه را در ماهنامه تحقیقاتی خود منتشر نماید.

چارت نحوه درج مطالب متقاضیان

ادامه مطلب...

با توجه به زمان شروع مراحل اجرایی طرحهای تحقیقاتی در  مجتمع تحقیقات کاربردی مجموعه اقدامات ذیل در  هفته اخیر در مجتمع صورت گرفت

ادامه مطلب...

یکی از منابع بانک بذر شرکت توسعه کشت دانه های روغنی ژنوتیپ های مختلف گلرنگ  می باشد که هر ساله نسبت به احیا و ارزیابی انها  اقدام می شود در  ابتدای هفته جاری همکاران ما در مجتمع تکاتو نسبت به کاشت این کلکسیون 90 ژنوتیپی در قالب طرح اگمنت  اقدام کردند. 

ادامه مطلب...

به منظور آگاهی از میزان جوانه زنی بذور سویا موجود در بانک بذر، تست قوه نامیه تمامی سویای کلکسیون ( بیش از 1500 ژنوتیپ) مجتمع تکاتو طی دو هفته از تاریخ 93.08.14 تا 93.08.29 با همکاری 3 نفر از کارشناسان مجتمع انجام شد.

ادامه مطلب...

بمنظور مطالعات  و بررسی خصوصیات زراعی و احیای جنس­ و گونه­ های مختلف Brassicaceae موجود در بانک ژن، طرح کلکسیون کلزا در مزرعه تحقیقاتی اناردین  تکاتو در حال اجرا می باشد.

ادامه مطلب...

در ادامه اجرای طرح مذکور  در داخل گلدان های پلاستیکی، جهت ارزیابی تاثیر جدایه ها در شرایط زمین زراعی، ابتدا سبدهای مشبک تهیه و پس از پر نمودن آنها با خاک ، تلقیح آنها با جدایه های تریکودرما انجام گردیده و اسکلروت های قارچ اسکلروتینیا نیز در عمق 3-2 ساتیمتری از سطح خاک داخل سبد ها قرار داده شدند.

ادامه مطلب...

گونه‏ های جنس تریکودرما (Trichoderma sp. ) به عنوان عوامل بیولوژیک علیه بسیاری از بیمارگرهای گیاهی شناخته شده ‏اند. این گونه ‏ها به دلیل تولید آنزیم‏های تخریب‏ کننده دیواره سلولی می‏توانند برای تولید سموم بیولوژیک تجاری مورد استفاده قرار گیرند. گونه ‏های جنس تریکودرما معمولا در مناطق مختلف، موجودات غالب میکوفلور خاک هستند که این ممکن است به دلیل تنوع ظرفیت متابولیکی و ماهیت رقابتی آنها باشد. به دلیل این ویژگی‏ها، جدایه‏ های تریکودرما در تولید آنزیم‏ها و سایر متابولیت‏ها و همچنین بیوکنترل استفاده شده ‏اند.

ادامه مطلب...

 در اخرین روز کاری سال 95 و در زمان جابجایی به ملک جدید و خریداری شده برای تحقیقات مدیریت محترم عامل شرکت توسعه کشت دانه های روغنی با حضور خود در میان همکاران مرکز تحقیقات کاربردی و در فضایی صمیمی در خصوص استراتژی جدید شرکت در حوزه تحقیقات و برنامه ها جدید برای تکاتو در ملک جدید خریداری شده سخنرانی نمودند. ایشان ضمن تاکید بر تدوام فعالیتهای تحقیقاتی گشترش این برنامه ها را در فضا و حوزه های جدید خواستار شدند. ایشان همچنین ضمن اشاره به دستاوردهای سال 95 به توسعه برنامه های کاربردی و عملیاتی در این حوزه تاکید کردند و اعلام داشتند با تصمیم

ادامه مطلب...

پیرو خبر قبلی مبنی بر  قراردادن تصاویر بیشتر در خصوص مراحل اجرایی کشت دو رقم کلزا در دست ثبت ادامه  تصاویر مربوطه را می توانید در ادامه مطالب مشاهده نمایید

ادامه مطلب...

تولید بذر هیبرید کلزا از طریق سیستم نر عقیمی سیتوپلاسمی با ایجاد سه لاین نرعقیم (A)، نگهدارنده (B)، رستورر(R) امری رایج است. تهیه هر یک از این لاین ها از طریق روش های اصلاحی کلاسیک فرایندی کند بوده و به چندین سال زمان جهت انجام تلاقی های برگشتی نیاز دارد. برای ایجاد رستورر جدید ابتدا باید لاین پذیرنده با لاین رستورر موجود جهت ورود آلل های رستورر Rf تلاقی یابد.

ادامه مطلب...

در راستای اجرای طرح کلکسیون سویا و حفظ منابع ژنتیکی موجود در بانک بذر،  اندازه گیری صفات مربوط به عملکرد و اجزا عملکرد  بیش از 200 ژنوتیپ  به اتمام رسید که پس از بررسی­های تکمیلی و تطابق با  منابع قبلی موجود جهت احیا به بنکه ها انتقال یافت.

ادامه مطلب...

بذور هیبرید بدلیل عملکرد بالا و تنوع در نسل F2 بسیار مورد توجه شرکت­های تولید کننده بذر در سراسر دنیا قرار  می گیرند و ارقام دارای ژن بازگرداننده باروری نقش مهمی در تولید این نوع بذرایفا می­کنند، وجود چندین نوع مختلف از سیستم نر عقیمی، شناسایی فنوتیپی ارقام بازگرداننده باروری منطبق با هر سیستم بسیار دشوار است.

ادامه مطلب...